Šiuolaikinė ugdymo įstaigų architektūra ir interjeras

162

Šiandienos mokymo erdvės – labai įvairios. Terminų „mokymas“ ir „mokymasis“ reikšmės bei jų erdvės iš esmės pakitusios, suvokiamos gerokai plačiau, nei prieš dešimtmetį. Iš vienos pusės, mokyklose dažniausiai yra standartinės, tradicinės klasės, panašios į tas, kurias matėte prieš kelerius metus. Kita vertus, šiandieninėse mokymo erdvėse taikomi inovatyvūs sprendimai, kaip antai ergonominės mokymo erdvės, aktyvaus mokymo (angl. „Active Learning) principai bei kuriamos erdvės, pritaikytos „STEAM“ mokymo sistemai.

Ateities mokykla

Reklama

Šiame straipsnyje parodysime, kaip ergonomiškos modernios mokymo erdvės ir aktyviojo bei „Steam“ mokymo principai atsispindi švietimo įstaigų interjero dizaine.

Šiai temai tobulai tinka dviejų mokyklų Vilniuje pavyzdys:

  • 2022 metais renovuota senosios statybos Vilniaus Ateities mokykla;
  • Nauja, taip pat 2022 m. atsidariusi, AISV (American International School of Vilnius) mokykla.

Visus baldų sprendimus šioms iš esmės skirtingoms mokykloms pritaikė ir įdiegė Suomijos kapitalo įmonė UAB „Isku Baldai“.

“Ateities“ mokyklos pastatas savo gyvavimą pradėjo 1990-aisiais. Ir po dvidešimt dviejų metų šios mokyklos interjeras pakeitė savo veidą iš esmės. Dėkinga yra pastato forma – kvadratas su vidiniu kiemeliu. Daugelį metų šios mokyklos koridoriams trūko funkcionalumo ir jaukumo, kaip daugumai to meto statybos pastatams. Bendrosios erdvės valstybinėse mokyklose nėra pakankamai išnaudotos. Galima sakyti, kad į mokyklų interjero dizainą nebuvo investuojama apskritai.

Tačiau jau keletą metų yra skiriamos lėšos senųjų mokyklų atnaujinimui, o naujos šveitimo įstaigos jau atspinti ir šiuolaikišką bei „STEAM“ mokymosi sistemą. Sekant Skandinavijos bei kitų šalių pavyzdžiu suvokiama, kad mokymosi aplinka yra ne mažiau svarbi, nei pats mokymas.

Nuotraukų galerija geriausiai atspinti šios trečią dešimtmetį skaičiuojančios mokyklos pasikeitimą:

Šie pasikeitimai nebūtų įgyvendinti ir be architektės Agnės Ruokienės / Laumės Architektūros Studija. Mokyklos koridoriai įgavo funkcionalumo: čia atsirado biblioteka, užklasinių veiklų darbo vietos, savarankiško darbo bei poilsio erdvės. Moderniame mokymo įstaigų interjere vyrauja spalvos, patalpos daromos, kiek įmanoma šviesesnės bei žaismingos. Tai skatina visą mokyklos bendruomenę tobulėti bei kurti. Išskirtinas akcentas – senus laikus primenančios kvadratinės žalio stiklo plytelės, kurias jau kurį laiką pastebime net ir prabangiuose individualių namų interjeruose.

Antroji mokykla visai priešingas pavyzdys: naujas pastatas, nauja architektūra. Tai privati tarptautinė mokykla AISV (American International School of Vilnius), kurioje naujoviški mokymo metodai yra pagrindas ir mokyklos erdvės tam pritaikytos nuo pirmųjų brėžinių. Šio projekto architektė Eglė Naujokaitytė / Formatas A1 Architektūros Studija. Tad čia UAB Isku Baldai įrengė ne tik bendrąsias erdves, bet ir multifunkcines klases ir kitas patalpas.

Skirtingai nuo „ Ateities“ mokyklos, čia daugiau ryškių spalvų, daugiau baltos spalvos pagrindo, bei ryškių akcentų. Mokyklos interjero dizainą lėmė ir pastato lokacija, fasado architektūra bei planinis išdėstymas. Mokykla įsikūrusi prie Belmonto miško, parko. Interjere vyrauja natūralios medžiagos, gamtai artimi atspalviai. Ryškesnių spalvų patalpos – kaip akcentai, skirti kiekvienos patalpos komunikacijai su mokiniais, teigia architektė bei prideda, kad nemenkas iššūkis buvo planinė mokyklos struktūra.

Tikime, kad šie du 2022m. projektai bus pavyzdys kitoms švietimo įstaigoms kurti tokias mokymo bei mokymosi aplinkas, kurios bus plačiai pritaikomos, sveikos, motyvuojančios bei pritaikomos moderniems mokymo metodams. Visa tai indėlis į vaikų mokymą, į mūsų ateitį.

Nuotraukų galerija AISV mokykla

Fotografas: Evaldas Lasys

Nuotraukų galerija „Ateities” mokykla: